Strona główna
wtorek, 7 kwietnia 2020 r.
imieniny obchodzą: Rufina, Donata

Ciekawostki

Strona główna » Ciekawostki

wielkość tekstu:A | A | A

2. Czy wiesz, że drugi Ogrodzieniec istnieje. Osada założona w 1230, położona była w województwie elbląskim. Niemiecka nazwa tej wsi brzmiała Neudeck. W Ogrodzieńcu zmarł prezydent Republiki Weimarskiej Paul von Hindenburg. Znajdują się tu ruiny pałacu Hindenburga oraz dom, w którym kiedyś była szkoła i mieszkała służba prezydenta.

Inne ciekawostki:

  • 5. W roku 2011, Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego obchodziła 80-lecie istnienia. Szkolnictwo w naszym mieście szczyci się 220-leciem udokumentowanej historii. Te dwie rocznice zostały uczczone 14 października 2011r. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć prezentującej przebieg jubileuszu.Historia szkoły opisana jest w zakładce O SZKOLE.
  • 3. Czy wiesz, że herb Ogrodzieńca przedstawia w zielonej tarczy herbowej, trzy białe blankowane baszty z zaznaczonym na czarno żyłowaniem, ponad nimi złoty orzeł. Najstarszy wzór miejskiego herbu Ogrodzieńca pochodzi z pieczęci z 1718. Pieczęć zachowała się do roku 1940, miała 2,5cm i kształt greckiej litery omega. Godło było podobne do Gozdawy herbu Bonerów - podwójna trójlistna lilia, jednakże o innym układzie, bardziej rozszerzonym liście nie przylegały do siebie. Po odzyskaniu w 1973 praw miejskich, utraconych po powstaniu styczniowym, opracowano nowy wzór herbu. Od obecnego różnił się tym, że orzeł (biały, nie złoty jak obecnie) umieszczony był w czerwonej tarczy sercowej.Trzy baszty nawiązują do Zamku Bonerów, górującego nad miastem.
  • 1. W 2007 r. biblioteka szkolna wyposażona została w nowoczesne Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM)
  • 4. Czy wiesz,że w 1973 roku zamek posłużył jako część plenerów zdjęciowych do serialu Janosik. W 1980 realizowano na zamku film Rycerz w reżyserii Lecha Majewskiego.W 1984 heavy metalowy zespół Iron Maiden nagrał na zamku wstawkę filmową, która została wykorzystana przy utworze Hallowed Be Thy Name - Behind the Iron Courtain. W 1995 zrealizowano Dwa światy, polsko -australijski przygodowy serial telewizyjny dla dzieci. W 2001, w ruinach kręcono zdjęcia do - Zemsty w reżyserii Andrzeja Wajdy. Do zamku dobudowano duże fragmenty dekoracji, których do dziś nie usunięto po zakończeniu prac.
Strona główna Drukuj dokument

Ciekawostki

2. Czy wiesz, że drugi Ogrodzieniec istnieje. Osada założona w 1230, położona była w województwie elbląskim. Niemiecka nazwa tej wsi brzmiała Neudeck. W Ogrodzieńcu zmarł prezydent ...

dalej
Ilość zdjęć: 61
dalej
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Ogrodzieńcu Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony. Stefan Żeromski, patron naszej szkoły