Strona główna
niedziela, 18 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Apoloniusz, Bogusław

Ciekawostki

Strona główna » Ciekawostki

wielkość tekstu:A | A | A

4. Czy wiesz,że w 1973 roku zamek posłużył jako część plenerów zdjęciowych do serialu Janosik. W 1980 realizowano na zamku film Rycerz w reżyserii Lecha Majewskiego.W 1984 heavy metalowy zespół Iron Maiden nagrał na zamku wstawkę filmową, która została wykorzystana przy utworze Hallowed Be Thy Name - Behind the Iron Courtain. W 1995 zrealizowano Dwa światy, polsko -australijski przygodowy serial telewizyjny dla dzieci. W 2001, w ruinach kręcono zdjęcia do - Zemsty w reżyserii Andrzeja Wajdy. Do zamku dobudowano duże fragmenty dekoracji, których do dziś nie usunięto po zakończeniu prac.

Inne ciekawostki:

  • 1. W 2007 r. biblioteka szkolna wyposażona została w nowoczesne Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM)
  • 5. W roku 2011, Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego obchodziła 80-lecie istnienia. Szkolnictwo w naszym mieście szczyci się 220-leciem udokumentowanej historii. Te dwie rocznice zostały uczczone 14 października 2011r. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć prezentującej przebieg jubileuszu.Historia szkoły opisana jest w zakładce O SZKOLE.
  • 2. Czy wiesz, że drugi Ogrodzieniec istnieje. Osada założona w 1230, położona była w województwie elbląskim. Niemiecka nazwa tej wsi brzmiała Neudeck. W Ogrodzieńcu zmarł prezydent Republiki Weimarskiej Paul von Hindenburg. Znajdują się tu ruiny pałacu Hindenburga oraz dom, w którym kiedyś była szkoła i mieszkała służba prezydenta.
  • 3. Czy wiesz, że herb Ogrodzieńca przedstawia w zielonej tarczy herbowej, trzy białe blankowane baszty z zaznaczonym na czarno żyłowaniem, ponad nimi złoty orzeł. Najstarszy wzór miejskiego herbu Ogrodzieńca pochodzi z pieczęci z 1718. Pieczęć zachowała się do roku 1940, miała 2,5cm i kształt greckiej litery omega. Godło było podobne do Gozdawy herbu Bonerów - podwójna trójlistna lilia, jednakże o innym układzie, bardziej rozszerzonym liście nie przylegały do siebie. Po odzyskaniu w 1973 praw miejskich, utraconych po powstaniu styczniowym, opracowano nowy wzór herbu. Od obecnego różnił się tym, że orzeł (biały, nie złoty jak obecnie) umieszczony był w czerwonej tarczy sercowej.Trzy baszty nawiązują do Zamku Bonerów, górującego nad miastem.
Strona główna Drukuj dokument

Ciekawostki

5. W roku 2011, Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego obchodziła 80-lecie istnienia. Szkolnictwo w naszym mieście szczyci się 220-leciem udokumentowanej historii. Te dwie rocznice zostały ...

dalej
Ilość zdjęć: 55
dalej
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Ogrodzieńcu Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony. Stefan Żeromski, patron naszej szkoły