
sp.ogrodzieniec.pl
Wyjazd klas drugich i trzecich do Hali Arena -Gliwice.
28
wrz
2023
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Ogrodzieńcu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Drodzy Rodzice! Kochane Dzieci!
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że sytuacja, w której obecnie jesteśmy jest… wymagająca. Mamy nadzieję, że Państwo i „nasze” Dzieci macie się dobrze i chronicie się przed zakażeniem koronawirusem najlepiej jak potraficie.
Każdy może jednak podjąć proste kroki, by pomóc sobie, rodzinie i najbliższym w radzeniu sobie ze stresem wywołanym pandemią.
W tym celu powinniśmy robić sobie przerwy od oglądania, czytania czy słuchania nowych informacji na temat pandemii w mediach, również społecznościowych. Ciągłe skupianie się tym problemie może nasilać niepokój.
Warto też zadbać o siebie i swoje ciało - ćwiczyć głębokie oddechy, rozciąganie lub medytację. Skupmy się na właściwym odżywianiu, odpowiedniej ilości snu, wypoczynku, nie rezygnujmy z choćby krótkich spacerów np. po lesie (unikając jednak kontaktu z innymi osobami) i oczywiście redukujmy stres. Jeśli cały czas utrzymujemy organizm w gotowości poprzez ciągłe napięcie nerwowe, stajemy się mniej odporni na skutek wyczerpania emocjonalnego. Organizm nie ma czasu się zregenerować, rozluźnić i walczyć, jeśli przyjdzie rzeczywiste zagrożenie. Dlatego też:
• Starajmy się nie myśleć bez przerwy o sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, bo to osłabi nasze siły i możliwość walki.
• Nie podtrzymujmy organizmu w stanie podwyższonej gotowości.
• Postarajmy się zrelaksować np. słuchając ulubionej muzyki, czytając zaległe lektury, oglądając ulubiony film. Zwykle narzekamy na brak czasu na relaks. Zostanie w domu jest więc idealnym momentem na chwilę dla siebie, zwłaszcza, że nigdzie się nie musisz spieszyć. Skup się więc na sobie i obniżaniu napięcia nerwowego.
Rodzice mogą pomóc dzieciom w łagodzeniu stresu związanego z pandemią poprzez rozmowę, rzeczowe i przystępne przedstawienie faktów. Ważne jest też, by dać dzieciom i nastolatkom poczucie bezpieczeństwa, pozwolić na wyrażenie emocji, takich jak zdenerwowanie, złość, a także podzielić się z nimi własnymi sposobami na rozładowanie stresu.
Bo każde dziecko bez względu na wiek ma prawo do rzetelnej informacji. Nowa nieznana sytuacja, która w skutkach niesie zagrożenie zdrowia, a nawet życia, wiąże się często z lękami, obawami, niepokojem. Rodzice często chronią swoje dzieci, nie przekazując im prawdziwej wiedzy, co potęguje lęki dziecka. Mówmy dzieciom prawdę, kłamstwo może znacząco zachwiać w naszych dzieciach poczuciem bezpieczeństwa. Jeśli nie znamy odpowiedzi na pytania dziecka, należy o tym mówić otwarcie. A co jeśli zaś dziecko bagatelizuje problem? - Wtedy dorosły musi zadbać o jego pełne uświadomienie, mówiąc o konieczności przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa oraz o konsekwencjach lekceważenia ich.
W załączeniu plik z technikami relaksacyjnymi.
sp.ogrodzieniec.pl
28
wrz
2023
Więcej
sp.ogrodzieniec.pl
27
wrz
2023
Więcej
sp.ogrodzieniec.pl
27
wrz
2023
Więcej
sp.ogrodzieniec.pl
26
wrz
2023
Więcej
sp.ogrodzieniec.pl
22
wrz
2023
Więcej
sp.ogrodzieniec.pl
22
wrz
2023
Więcej
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.