Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

sp1@ogrodzieniec.pl

+48 32 67 320 58

ZSP

Ogrodzieniec

Nauka to potęgi klucz

Aktualności

Jak pomagac dziecku w nauce

Jak pomagac dziecku w nauce

 

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki? Proszę bardzo, oto równanie:
ZDdN = A + B + C

Wygląda jak praca domowa? Oczywiście! Czy jest to proste zadanie? Jak najbardziej. Oto rozwiązanie:
A: Motywacja
B: Organizacja
C: Koncentracja

Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym częściom równania.

Motywacja. Najważniejszym elementem motywacji dziecka (i nie tylko dziecka) jest ciekawość i zainteresowanie. Doskonale wiecie, że dzieci mają niespożyte zasoby energii i wykazują ciekawość niemal wszystkim. Trzeba to wykorzystać! Chodzi o to aby powiązać naukę szkolną z jego ogólnym i niekończącym się zainteresowaniem światem. Przecież stosowanie wiedzy w codziennym życiu to jeden z celów nauczania, jak i jeden z elementów podstawy programowej. Jak to robić?

Oto nieco ogólniejsze porady:

  • Pokazywać i przekonywać, że wiedza jest użyteczna, potrzebna, a nawet niezbędna. 
  • Podawać przykłady i wskazywać zastosowania wiedzy wokół nas.
  • Rozmawiać z dzieckiem, iż nauka jest drogą do lepszego rozumienia świata, rozwiązywania problemów i wybrnięcia z trudnych sytuacji – Nie bójmy się rozmawiać z dziećmi na poważne tematy. Dzieci są mądre!

Jak pomóc dziecku w nauce?

  • Od pierwszych dni nauki w domu przyzwyczajaj dziecko do systematycznego uczenia się.
  • Codziennie sprawdzaj, czy odrobiło lekcje.
  • Ogranicz oglądanie telewizji – odciąga ona dziecko od nauki.
  • Zapewnij dostęp do pomocy naukowych: encyklopedii, słowników itp., a także możliwości sprawdzania informacji w Internecie.
  • Zachęcaj do oglądania filmów edukacyjnych.
  • Nie karz za niepowodzenia szkolne, chwal natomiast za najmniejsze nawet sukcesy, bo to pozwoli dziecku uwierzyć w siebie i swoje możliwości.
  • Postaraj się wytworzyć w domu atmosferę poszanowania nauki – rozmawiajcie o ciekawych książkach, oglądajcie  wartościowe filmy, w tym również dokumentalne.

·         Nie odsyłaj dziecka do lekcji za karę, nauka będzie się wówczas kojarzyła z przykrością.

Dlatego w pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednie miejsce do nauki – biurko uprzątnięte z rzeczy rozpraszających uwagę, właściwie oświetlone. To również forma pomocy w nauce.

Motywacja wynika również z odpowiedzialności. Należy systematycznie wpajać dziecku przekonanie, że trzeba się uczyć, a nawet, że jest to jego obowiązek. Jeśli obudzimy w dziecku poczucie, że jest pewien zakres jego obowiązkowych działań i jest się za to odpowiedzialnym to jesteśmy dobrymi rodzicami i nauczycielami.

Motywacja to także pochodna sukcesu. Dzieci potrzebują sukcesów, nawet więcej niż dorośli – i jako rodzice doskonale o tym wiecie. Sukces zaczyna się od bieżącej pochwały, a w dalszej kolejności wynika z wyraźnego, pełnego rodzicielskiej miłości, zauważenia i uznania działań dziecka. Najlepiej aby potwierdził się też dobrą oceną, ale nie jest ona najważniejsza i tego również należy dziecko nauczyć.

Organizacja. Konieczność opracowania rytmu nauki, a nawet pewnego grafiku działań z tym związanych jak i przygotowanie odpowiedniego, ergonomicznego miejsca pracy, jednym słowem dobra organizacja będzie zdecydowanie sprzyjać motywacji dziecka do nauki. Wbrew pozorom, dzieci lubią porządek.

Koncentracja. Dobra praca wymaga spokoju i dobrej kondycji umysłowej. To nic nowego i doskonale o tym wiemy. Dobra koncentracja to także pochodna dobrego nastroju i pozytywnego nastawienia. Zadbajmy o to.

Zapamiętajmy: Motywacja + Organizacja + Koncentracja = ZDdN (Zachęcenie dziecka do nauki)

Jak i kiedy dziecko powinno odrabiać lekcje?

Tu też sprawa nie jest taka prosta. Wielu rodziców wymaga, by dziecko siadało do nauki natychmiast po powrocie ze szkoły, zapominając, że ono także ma prawo czuć się zmęczone i musi odpocząć. Lekcji nie powinno się odrabiać tuż po obfitym obiedzie. Z drugiej strony późny wieczór również nie jest dobrą porą na naukę.

Najlepsze są godziny popołudniowe, ale w tym czasie w mieszkaniu musi być cicho. Jeśli dziecko ma trudności z zabraniem się do pracy, powinno zacząć od przedmiotów, które nie sprawiają mu problemów. Gdy zaś łatwo się męczy, lepiej, by zaczęło naukę od najtrudniejszego przedmiotu.

15

MAJ

2020

345

razy

czytano

587/1376

sp.ogrodzieniec.pl

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia

Logo serwisu.

Ukryj moduł.