Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

sp1@ogrodzieniec.pl

+48 32 67 320 58

ZSP

Ogrodzieniec

Nauka to potęgi klucz

Aktualności

Piątka dla natury !a

Piątka dla natury !a

 

„Piątka dla natury”

Uczniowie klasy I a również przystąpili do realizacji ekologicznego projektu, dzięki któremu poznali znaczenie odpowiedniej segregacji śmieci czy wykorzystywania produktów ponownie. Uczniowie w ramach projektu wykonywali ekologiczne torby na warzywa i owoce, dowiedzieli się jakie są rodzaje śmieci, gdzie są wyrzucane, jak powinno się to robić prawidłowo i co dalej dzieje się z tymi odpadami. Dowiedzieliśmy się też co to znaczy: odnawiaj, redukuj, używaj ponownie, naprawiaj, recykling, kompostuj.

15 marca rozpoczęliśmy eksperyment – ku zdziwieniu uczniów, bo przecież każdy z nas wie, że śmieci nie należy zakopywać – chcieliśmy sprawdzić co dzieje się z nimi z upływem czasu. Uczniowie samodzielnie zakopywali śmieci na placu szkolnym. Eksperyment trwał 30 dni – w tym czasie mogliśmy zaobserwować zmienną pogodę (deszcz, śnieg, ujemne jak i dodatnie temperatury). Po 30 dniach nasze śmieci zostały wykopane z ziemi.

Co się stało? Czy śmieci zniknęły? Uległy rozkładowi? Nie!

Jedyne co zaobserwowaliśmy to to, że były brudne. Plastik i tworzywa sztuczne mogą rozkładać się nawet do 1000 lat, foliowa torba będzie potrzebować około 300 lat, szkło nie ulega rozkładowi, a degradacja papieru może potrwać nawet do kilku miesięcy. Dlatego pamiętajmy o tym zanim wyrzucimy odpady w nieodpowiednie miejsca.

M.Bujak

 

14

KWI

2021

266

razy

czytano

493/1445

sp.ogrodzieniec.pl

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia

Logo serwisu.

Ukryj moduł.