Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

sp1@ogrodzieniec.pl

+48 32 67 320 58

ZSP

Ogrodzieniec

Nauka to potęgi klucz

Aktualności

# Szkoła Pamięta-Minuta ciszy po umarłych czasem do późnej nocy trwa…

# Szkoła Pamięta-Minuta ciszy po umarłych czasem do późnej nocy trwa…

Minuta ciszy po umarłych czasem do późnej nocy trwa…

 

Projekt „Minuta ciszy …” wpisał się na stałe w kalendarz naszych szkolnych świąt. Od kilkunastu lat uczniowie SP nr 1 w Ogrodzieńcu udają się na Cmentarz Komunalny. Kilka dni po Dniu Nauczyciela, w przeddzień Święta Zmarłych, wspominany Tych, którzy są częścią historii naszej szkoły i naszego miasteczka – Nauczycieli, którzy Odeszli. Wszyscy uczniowie klas IV – VIII włączają się w ten niezwykły projekt – oglądają stare fotografie, przeglądają najstarsze kroniki szkoły, starają się poznać nazwiska Tych, którzy uczyli ich rodziców, dziadków czy pradziadków.

Zapalony na grobie znicz, cicha modlitwa i chwila zadumy symbolizują naszą wdzięczność, szacunek i pamięć. Każdego roku rozpoczynamy nasz niezwykły spacer przy pomniku pana Apolinarego Żerańskiego, który zmarł w 1906 roku. Później zapalamy znicze na grobach pana Franciszka Wnuka, pani Marii Szoty, pana Stefana Kwaśniaka, pani Krystyny Gębki, pani Eleonory Musiałek, pana Bolesława Bochenkiewicza i pani Anny Janus. 

Symboliczny znicz stawiamy także przy pomniku ofiar II wojny światowej, wspominając Jana Raja, kierownika naszej szkoły, który został zamordowany w nazistowskim obozie koncentracyjnym w Mauthausen – Gusen. Wspominamy także nauczycieli,  którzy zapisali się na kartach historii naszej szkoły, ale zostali pochowani w swoich rodzinnych miejscowościach:  państwa Helenę i Henryka Zakrzewskich, panią Annę Kaczmarczyk, pana Wiesława Jaworskiego, pana Kazimierza Figla, państwa Krystynę i Piotra Mędreckich, pana Jan Antczaka, pana Bronisława Duszę i panią Krystynę Łęgowik, nauczycielkę języka polskiego, która zmarła 19 września tego roku.  

„Palą się znicze … Przypominają, że ktoś odchodzi, inni zostają” pisał nauczyciel i poeta Ryszard Przymus. My pamiętamy i przekażemy tę pamięć następnym pokoleniom uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Ogrodzieńcu.

 

 

           

 

27

PAŹ

2021

310

razy

czytano

405/1438

sp.ogrodzieniec.pl

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia

Logo serwisu.

Ukryj moduł.